Ta strona używa plików „Cookies”
Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki w tym zakresie, oznacza zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej polityce prywatności. X

Przyszłość z profesją prawniczą

Dariusz Dobkowski, partner zarządzający kancelarii prawnej D. Dobkowski stowarzyszonej z KPMG w Polsce

Droga do kariery

Dziennik Gazeta Prawna, 27 czerwca 2014 r.

 

Do pracy w międzynarodowej korporacji zachęca młodych prawników Dariusz Dobkowski, partner zarządzający w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.

Jesteśmy częścią międzynarodowej korporacji i nie ma co ukrywać, że niektórzy absolwenci kierunków prawniczych mogą obawiać się pracy w tak dużej organizacji. Dla wielu jednak, wykonywanie tak tradycyjnego zawodu w nietradycyjnej, korporacyjnej formule jest bardzo atrakcyjne. Zapewniamy przecież nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego przy realizacji multidyscyplinarnych projektów, u boku najbardziej doświadczonych prawników
w kraju i za granicą.

Studia prawnicze to dobry pomysł?

Doskonały! To bardzo uniwersalny kierunek. Żyjemy w czasach, kiedy w zasadzie wszystko jest determinowane prawem. Nawet, jeśli absolwent nie łączy swej przyszłości z profesją prawniczą, to niezależnie od iuris peritia nabywa cenną wiedzę z zakresu filozofii, socjologii czy logiki, dającą podstawę do wykonywania innych zawodów. Zresztą coraz częściej rynek pracy domaga się absolwentów wielokierunkowych, czasami w egzotycznych konfiguracjach, np. medyków z backgroundem prawniczym.

Co jest najważniejsze dla kancelarii stowarzyszonej z wielką korporacją w procesie rekrutacyjnym?

Każdy pracodawca w naszej branży stosuje zapewne podobne kryteria wyboru takie jak: wiedza, pasja czy umiejętność logicznego myślenia. W naszej specyfice dochodzi ważna cecha w postaci umiejętności pracy zespołowej, bardzo często pod presją czasu. Prawnicy to indywidualiści, dlatego proces zdobywania umiejętności zawodowych w zespole nie zawsze bywa łatwy i przyjemny. Nie wszyscy młodzi prawnicy zdają taki egzamin praktyczny. Dlatego tak ważne, obok sprawności zawodowej, są cechy osobowości. Niezależnie od pracy w zespole, młody prawnik musi posiąść umiejętność efektywnego współdziałania przy realizacji projektów z kolegami z innych specjalizacji (doradcy podatkowi, audytorzy, ekonomiści) w kraju i za granicą.

Jakie najczęściej błędy popełniają absolwenci starający się o pracę w kancelarii?

Grzech główny to dyktat CV. Myślenie, że skoro moje CV jest krótkie, to i moja pozycja jest słabsza jest częstym błędem. Oczywiście liczba stypendiów, staży i praktyk może być plusem, ale nie przesądza o zaproszeniu do współpracy. Szczere wpisanie w rubryce hobby: majsterkowanie lub pielęgnacja ogrodu, zamiast sportów ekstremalnych (bo to modne), o wiele korzystniej charakteryzuje osobowość kandydata i jego predyspozycje zawodowe. Tym samym, może mieć wpływ na przebieg i efekt rekrutacji.

A kiedy się nie uda?

Nie poddawać się. Bywa, że odzywamy się po wielu miesiącach, kiedy pracując nad nowym projektem sięgamy ad hoc do bazy kandydatów. Czasem zapraszamy wcześniej rekrutowanych absolwentów lub tych, którzy odbywali u nas praktyki. Zdarzają się też osoby uczestniczące po raz kolejny w rekrutacji, bogatsze o zdobyte w międzyczasie doświadczenia zawodowe. Wracamy zatem do determinacji. Jeśli kandydat ją posiada, to zapewne dowiedzie zasady – chcieć to móc.

Jak ważna jest dziś specjalizacja?

Tylko nieliczni studenci koncentrują swoje zainteresowania wokół wyspecjalizowanych dziedzin takich jak prawo nowych technologii, konkurencji czy prawo energetyczne. Lepiej się rozmawia z kimś, kto już na etapie studiów wykazał zainteresowania kierunkowe. Jednak, co oczywiste, dopiero praktyka, a nie teoria czyni mistrza. Młodzi ludzie, często z solidną wiedzą teoretyczną muszą pamiętać, że prawo nie tylko trzeba „umieć”, ale też rozumieć – to fundamentalna różnica pomiędzy lex i ius. Rozumienie prawa przekłada się na umiejętność jego interpretacji, co stanowi podstawę efektywnego wykonywania tego zawodu.

Czy zatem doświadczenie zdobyte np. w innej kancelarii może być dodatkowym atutem?

Oczywiście. Cenimy prawników, którzy mają własne doświadczenia, a co ważniejsze, skonfrontowali się z rynkiem. Są to osoby znające oczekiwania klienta i potrafiące go zdobyć. To jedna z ważniejszych praktycznych umiejętności.

Poglądy i opinie wyrażone w powyższym tekście prezentują zapatrywania autorów i mogą nie być zbieżne z poglądami i opiniami KPMG w Polsce. Ponadto wszystkie przedstawione w tekście informacje mają ogólny charakter, a intencją autorów nie było ich odniesienie do jakichkolwiek podmiotów i osób.