Ta strona używa plików „Cookies”
Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki w tym zakresie, oznacza zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej polityce prywatności. X

Raporty

W bazie naszych publikacji znajdą Państwo m.in. artykuły, analizy, raporty stworzone dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych ekspertów. Publikacje te podejmują problemy istotne dla przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce i na świecie.

Zapraszamy do lektury

Branża motoryzacyjna. Edycja Q1/2016Branża motoryzacyjna. Edycja Q1/2016

Od października do grudnia 2015 roku w Polsce zarejestrowano 96,7 tys. nowych samochodów osobowych, 3,4 tys. motocykli, 5,4 tys. motorowerów, 16,3 tys. samochodów dostawczych oraz 6,8 tys. ciężarowych. Dobre wyniki w czwartym kwartale są zwieńczeniem udanego roku dla branży motoryzacyjnej. W 2015 rejestracje wzrosły we wszystkich segmentach pojazdów z wyjątkiem motorowerów. Dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w 2015 roku zarejestrowano ich o blisko 42% więcej, niż w roku poprzednim. Po raz kolejny dobre wyniki wypracowały także ulokowane w Polsce fabryki motoryzacyjne. Łącznie wyprodukowano ponad 661 tys. pojazdów, co oznacza wzrost o 11,3% w stosunku do 2014 roku.

Pobierz:

PDFBranża motoryzacyjna. Edycja Q1/2016 – Podsumowanie (PDF, 944 KB)

PDFBranża motoryzacyjna. Edycja Q1/2016 – Pełna wersja raportu dostępna jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Rynek luksusowych nieruchomości w PolsceRynek luksusowych nieruchomości w Polsce

Łączna wartość transakcji na rynku pierwotnym nieruchomości luksusowych wynosi ok. 500 mln zł rocznie, z czego około 90% generują apartamenty. Ceny luksusowych apartamentów w stanie deweloperskim zaczynają się w Polsce od 1 mln zł, a największe transakcje sięgają 10 mln zł. Średnia cena, od której zamożni i bogaci Polacy uznają apartament za luksusowy, wynosi ok. 16,5 tys. zł/mkw.

Pobierz:

PDFRynek luksusowych nieruchomości w Polsce (PDF, 2098 KB)

Na rozdrożu. Wyzwania i priorytety sieci spożywczych w PolsceNa rozdrożu. Wyzwania i priorytety sieci spożywczych w Polsce

Raport „Na rozdrożu. Wyzwania i priorytety sieci spożywczych w Polsce” to analiza polskiego rynku detalicznego w Polsce, którego wartość szacuje się na 192 mld zł rocznie. Celem badania było znalezienie odpowiedzi na kluczowe dla rynku sieci spożywczych pytanie – jakie priorytety na najbliższe lata przyjmą sieci, żeby odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez coraz bardziej nasycony i konkurencyjny rynek.

Pobierz:

PDFNa rozdrożu. Wyzwania i priorytety sieci spożywczych w Polsce (PDF, 2860 KB)

Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2014Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2014

Zgodnie z wynikami IV edycji raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT” w 2015 roku przez internet rozliczy się 40% podatników, podczas gdy rok temu jedynie 28% miało takie plany. Mimo że większość podatników deklaruje, że wypełnienie formularza PIT nie sprawia im większych trudności, co drugi Polak w całości zleca przygotowanie rozliczenia innej osobie.

Pobierz:

PDFRoczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2014 (PDF, 594 KB)

Zmiana zasad ujawniania i aktualizacji danych przedsiębiorcówZmiana zasad ujawniania i aktualizacji danych przedsiębiorców

W dniu 1 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Ustawa). Ustawa wprowadziła szereg zmian w obszarze funkcjonującej dotychczas w postępowaniu rejestrowym zasady jednego okienka o praktycznym znaczeniu dla podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, w szczególności spółek handlowych.

Pobierz:

PDFZmiana zasad ujawniania i aktualizacji danych przedsiębiorców (PDF, 352 KB)

Przewodnik po SSE.Przewodnik po SSE. 20 lat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce

Publikacja „20 lat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce – przewodnik po SSE” powstała z myślą o inwestorach zainteresowanych rozpoczęciem działalności na terenie SSE w Polsce. Oprócz opisu dostępnych ulg i zachęt przewodnik zawiera podstawowe informacje na temat każdej z 14 działających w Polsce stref.

Pobierz:

PDFPrzewodnik po SSE – 20 lat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce (PDF, 2896 KB)

Rynek napojów alkoholowych w Polsce

W 2013 roku Polacy kupili napoje alkoholowe o wartości detalicznej ponad 41,1 mld zł. Kluczowy udział w sprzedaży miało tradycyjnie piwo (47%) oraz wódka (30,7%). Stopniowo rośnie jednak udział win gronowych, whisk(e)y, likieru, nalewek i smakowych napojów spirytusowych.

Pobierz:

PDFRynek napojów alkoholowych w Polsce (PDF, 4826 KB)

Dojrzałość innowacyjna przedsiębiorstw w PolsceDojrzałość innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce

Raport „Dojrzałość innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce”, został oparty na badaniu średnich i dużych firm i jest kolejną publikacją KPMG poruszającą tematykę innowacyjności. Głównym celem badania było poznanie, jaki jest stopień zaawansowania przedsiębiorstw pod względem skali, zakresu i efektów działalności innowacyjnej. W raporcie zaprezentowano także rolę, jaką innowacyjność odgrywa w strategii i kulturze organizacyjnej firm.

Pobierz:

PDFDojrzałość innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce (PDF, 2594KB)

Investment in Poland. Edition 2013Investment in Poland. Edition 2013

Inwestycje w Polsce to publikacja KPMG zawierająca informacje, które mogą zainteresować wszystkich tych, którzy biorą pod uwagę inwestycje i rozpoczęcie bądź rozwinięcie działalności na rynku polskim. Zawiera ona zbiór aktualnych przepisów i regulacji podatkowych i prawnych, informacji o polskim rynku bankowym i ubezpieczeniowym, kapitałowym i inwestycyjnym.

Pobierz:

GBInvestment in Poland. Edition 2013 (PDF, 2458KB)

Arbitrability of corporate disputes in Poland and Russia

Arbitrability of corporate disputes in Poland and Russia

Arbitraż jest uznaną i powszechnie stosowaną metodą rozwiązywania sporów gospodarczych.

Pobierz:

GBArbitrability of corporate disputes in Poland and Russia (PDF, 1369KB)

O dywidendzie wspólnicy decydują raz w rokuO dywidendzie wspólnicy decydują raz w roku – zwyczajne zgromadzenie wspólników sp. z o.o.

Dla olbrzymiej ilości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zbliża się termin do odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Musi ono mieć miejsce najpóźniej w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

Pobierz:

PDFO dywidendzie wspólnicy (…) (PDF, 559 KB)
GBEnglish Version (PDF, 566 KB) | DEDeutsche Fassung (PDF, 568 KB)

Obowiązki w zakresie sporządzania i składania sprawozdań finansowych

Obowiązki w zakresie sporządzania i składania sprawozdań finansowych

Jak wynika z doniesień prasowych jedną z licznych konsekwencji sprawy Amber Gold o istotnym znaczeniu dla członków zarządów wielu polskich spółek jest wzmożone zainteresowanie ze strony organów ścigania i sądów przestrzeganiem wynikających z przepisów ustawy o rachunkowości obowiązków związanych ze sporządzeniem i składaniem sprawozdań finansowych.

Pobierz:

PDFObowiązki w zakresie sporządzania i składania sprawozdań finansowych (PDF, 378 KB)

Investment in Poland. 2012 Edition

Investment in Poland. 2012 Edition

Investment in Poland is one of a series of booklets published by KPMG to provide information to those considering investing or doing business in various countries.

Pobierz:

GBInvestment in Poland. 2012 Edition (PDF, 2305 KB)

Warum Polen. Ihr InvestitionsfuehrerWarum Polen? Ihr Investitionsfuehrer

Publication presents Poland as a destination for German investment, focusing on the country’s economical, political and social status, investment incentives as well as tax, legal and business issues important for German investors.

Pobierz:

DEWarum Polen? Ihr Investitionsfuehrer (PDF, 2113 KB)