Ta strona używa plików „Cookies”
Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki w tym zakresie, oznacza zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej polityce prywatności. X

30 maja 2014

Kraków oferuje najlepsze studia prawnicze

RANKING „RZECZPOSPOLITEJ” | Potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą decydują o miejscu na liście. | 30 maja 2014 | Prawo | Jolanta Ojczyk

 

29.05.2014 WARSZAWA. WRECZENIE DYPLOMOW W RANKINGU WYDZIAŁÓW PRAWA 2014. NZ. DARIUSZ DOBKOWSKI. FOT. ROBERT GARDZINSKIW trzeciej edycji rankingu wydziałów prawa bezkonkurencyjnie zwyciężył Uniwersytet Jagielloński. Tuż za nim ze stratą 3,5 pkt uplasował się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – w ubiegłym roku piąty. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet Śląski, który awansował aż z siódmego miejsca. Wśród niepublicznych uczelni wygrała Uczelnia Łazarskiego z Warszawy.

W rankingu uczestniczyły 22 uczelnie  kształcące 44 tys. studentów. Wiele się na nich zmienia.

– Analizujemy potrzeby studentów i staramy się być elastyczni, pozwalając im samodzielnie kształtować program studiów – mówi prof. Krystyna Chojnicka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Wydziały prowadzące studia na kierunku prawo ocenialiśmy w trzech kategoriach: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą.

W pierwszej najlepszy okazał się UŚ. Dzięki temu, że jego kadra aktywnie pnie się w karierze naukowej i realizuje dużo grantów.

Jeśli chodzi o jakość kształcenia, najważniejszą kategorię z punktu widzenia studentów, najlepszy jest UJ, a tuż za nim Uniwersytet Warszawski.

Współpraca z zagranicą też najlepiej wychodzi w Krakowie. Nowością jest, że w tym roku doceniliśmy wydziały, które prowadzą szkoły prawa obcego. Tylko pięć, w tym jedna z podium – UŚ – nie prowadzi takiej szkoły.

Z rankingu wynika, że wydziały korzystają z możliwości kreowania własnych kierunków. UJ  prowadzi studia licencjackie z prawa własności intelektualnej.

– To propozycja dla tych, którzy nie łączą przyszłości z typowymi zawodami prawniczymi. Po nich mogą zostać np. menedżerem popgwiazdy 
– tłumaczy prof. Chojnicka.

UAM także stara się poszerzać swoją ofertę.

– Wprowadziliśmy kierunek prawno-ekonomiczny i polsko-niemieckie studia prawnicze – mówi prof. Roman Budzinowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Skąd takie zmiany? – Życie zawodowe po aplikacji nie musi być usłane różami. Dlatego dobrze być specjalistą w jakiejś dziedzinie – tłumaczy prof. Budzinowski.

Czy takie podejście pomoże  w odnalezieniu się na trudnym rynku pracy?

– To zależy. Najważniejsze jest, aby mieć głowę w kodeksie, a nie kodeks w głowie – uważa mec. Dariusz Dobkowski z KPMG, głównego partnera rankingu. O przyjęciu nowej osoby do jego zespołu prawników decyduje umiejętność logicznego myślenia, choć liczą się oczywiście również oceny ze studiów.

Czy na wydziały prawa trafiają najlepsi?

– Skończyły się już czasy, gdy prym wiedli absolwenci konkretnego, dobrego liceum. Grupa studentów się zmienia. Nadal są bardzo zdolni indywidualiści, ale bywa, że za nimi… długo, długo nic – mówi prof. Chojnicka. – Dlatego najważniejsze jest, aby mogli wybrać najlepsze  dla siebie rozwiązania – podkreśla.

Z tego powodu UJ, UW czy Uczelnia Łazarskiego oferują kształcenie modułowe.

 

III RANKING WYDZIAŁÓW PRAWA „RZECZPOSPOLITEJ”

 

Nasi finaliści

– 
Wydział Prawa i Administracji 
Uniwersytet Jagielloński – 35,6 pkt

– 
Wydział Prawa i Administracji 
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu -32,1 pkt

– 
Wydział Prawa i Administracji  
Uniwersytet Śląski w Katowicach – 30,5 pkt

Najlepsze uczelnie niepubliczne

– 
Wydział Prawa i Administracji  
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – 23,3 pkt

– 
Wydział Prawa i Nauk Społecznych  
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – 20,1 pkt

– 
Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – 16,3 pkt

 


 

Źródło: Rzeczpospolita, 30.05.2014 r.